Urządzone w stylu loftowym mieszkania cechują się przestronnością – wysokie sufity, duże otwarte przestrzenie, funkcjonalne i minimalistyczne meble. Duża ilość słonecznego światła wpada do środka dzięki wysokim oknom, poprawiając nastrój domowników. Przestrzeń loftowa powinna być dobrze przemyślana i wolna od zbędnych przedmiotów. Dominujące kolory to odcienie szarości i brązów. Stół z naturalnym drewnianym blatem idealnie wpasuje się w stylistykę loftową.
Salon w stylu LOFT – co go wyróżnia?
Korzenie stylu loftowego związane są z odnawianymi budynkami przemysłowymi i magazynowymi. Cechowały się one ogromną otwartą przestrzenią, nieprzystosowaną pierwotnie do zamieszkania. Projektanci często inspirują się industrialnym pochodzeniem tego stylu, ale ewoluuje on także w kierunku bardziej rustykalnym. Mieszkania w stylu loftowym są luksusowe, przestronne i wolne od zbytecznych przedmiotów. To świetne miejsce na zaprezentowanie nowoczesnej sztuki i wykwintnych form designerskich.
Stół odgrywa ważną rolę w loftowym salonie
Wnętrzu zawsze trzeba nadać charakter – w przypadku loftowych salonów służą do tego meble. Kluczowym elementem wyposażenia przestronnego salonu jest stół, a w naszym przypadku będzie to stół rozkładany loft. Musi on podkreślać unikatowość i nadzwyczajny charakter wnętrza. Preferowane są proste, ale ciekawe formy, które pasują do aranżacji. Bogate zdobienia ustępują ciekawym formom i kształtom. Wykorzystuje się różne materiały, od metali i tworzyw sztucznych po naturalne drewno poddane odpowiedniej obróbce.
Na co zwrócić uwagę, wybierając stół rozkładany?
Wybierając rozkładany stół do salonu loftowego trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego rozmiar. Powinien on być jak największy, żeby nie zniknął w przestronnym pomieszczeniu. Warto uwzględnić jego rozmiar przed i po złożeniu. Rozkładając stół, można zmienić loftowy elegancki salon w przytulną jadalnię dla całej rodziny. Swobodna adaptacja przestrzeni, na którą pozwala rozkładany stół, to kolejny przejaw industrialnego praktycyzmu.
Głównym elementem każdego stołu jest jego blat. Najpowszechniejszym surowcem wykorzystywanym do produkcji blatów jest drewno – ma ono ponadczasowy i uniwersalny charakter, jest trwałe i odporne, a także estetyczne. Dzięki odpowiedniej obróbce można dopasować wygląd blatu do charakteru wnętrza oraz wybranej kolorystyki. Naturalny kolor drewna idealnie pasuje do loftowej stonowanej stylistyki, będąc jednocześnie wyróżniającym się na tle industrialnych akcentów dodatkiem.
Stylistyka stołu loftowego może nawiązywać do industrialno-rzemieślniczego dziedzictwa. Kształty i formy stołów loftowych nawiązują do rzemieślniczych przestrzeni użytkowych. Blaty są mocne, grube i solidnie zabezpieczone olejem lub bejcą. Z jasnym drewnem dobrze kontrastują ciemne metalowe elementy pokryte lakierem proszkowym. Nogi stołu wymykają się klasycznym rozwiązaniom, krzyżują się i posiadają ciekawe mechanizmy pozwalające na ich składanie.
Lekka forma, wysoka funkcjonalność
Wygląd to nie jedyny aspekt, na którym należy się skupić – stół loftowy powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Można z niego korzystać podczas rodzinnego spożywania posiłków, ale też w trakcie pracy lub spotkań ze znajomymi. Minimalistyczna forma pozbawiona niepotrzebnych zleceń zapewnia estetykę dzięki lekkości i gracji. Meble loftowe, w tym stoły rozkładane, często są robione na indywidualne zamówienie. Pozwala to dopasować ich stylistykę oraz funkcjonalność do unikatowego luksusowego wnętrza.
Jasny dąb
Ze wszystkich gatunków drewna to właśnie dąb jest najczęściej wybierany do produkcji blatów do stołów loftowych. Drewno to charakteryzuje się swoją elitarnością, jest wytrzymałe i idealnie współgra z nowoczesną stylistyką. Blaty mogą być prostokątne, kwadratowe lub okrągłe. Wymiar i kształt należy dobrać tak, żeby pasowały one do charakteru wnętrza oraz zapewniały odpowiedni komfort podczas korzystania.